سوت پایان بازی توسط مصطفی اسلانی و شکست استقلال خان ببین در برابر شهدای آق قلا و سقوط استقلال به لیگ یک ! این داستان تازه ای نیست ، چندین سال است که استقلال خان ببین در سراشیبی لیگ یک و لیگ برتر بالا و پایین میشود . تیمی که فصل گذشته پس از درگیریهای زیاد با هیات فوتبال استان ، مبنی بر سقوط این تیم به دسته پایین تر ، در نهایت راهی لیگ یک شد ، پس از چند ماه تمرین با سید محمد نیک نژاد عقیلی پای به مسابقات لیگ یک گذاشت و به اندازه ای نمایش قدرتمندانه داشت که در هیچ یک از این مسابقات تن به شکست نداد .
بازیهای درخشان و کسب نتایج خیره کننده در لیگ یک ، هوادران و مردم این شهر را به باشگاه پنجاه ساله شهرشان امیدوار کرد . نتایجی که در پایان این فصل از مسابقات با بالا بردن جام در خان ببین همراه گردید . اما علی رغم این موفقیت ؛ کارشناسان و اهالی فوتبال خان ببین نگرانی خود را از نبود بازیکنان بومی در این تیم بارها ابراز داشتند .
در حالی استقلال خان ببین پس از گذشت یک فصل موفقیت آمیز پای به مسابقات لیگ برتر می نهاد که حاج مهدی بیانی ، با سرمربی فصل گذشته خود به توافق نرسید و از همین رو خبرهایی مبنی بر عدم شرکت این باشگاه پنجاه ساله در لیگ برتر به گوش میرسید . در پی حرف و حدیثهای فراوان در گوش و کنار استقلال ، بالاخره مرد شماره یک فوتبال خان ببین یعنی نعمت بیانی هیات مدیره باشگاه را مجاب به حضور در مسابقات لیگ برتر کرد ، اما ؛ با قبول همه کاستی ها در طول فصل ، این همه مشکلات بیانی برای حضور در فصل جدید لیگ برتر نبود ، بلکه ؛ از تیم درخشان فصل گذشته ، عبدالستار اونق به بزرگسالان فولاد یزد و همچنین اشکان حسینی به امیدهای این تیم پیوستند ، سعید آشکار کلایی به جوانان ملوان بندر انزلی پیوست ، جابر گرشاسبی ، محمد کیا و اسماعیل روشنی کار خود را در تیم امیدهای شهید آسیابی کلاله حاضر در مسابقات لیگ یک امیدهای کشور ادامه دادند ، علیرضا شهریاری و امیر جلالی به تیم دسته سومی پناه آفرین قم پیوستند و رضا صابری نیز در باشگاه متمول امید گلستان کار خود را ادامه داد .
کوچ یکباره بازیکنان جوان و مستعد به باشگاههای دیگر ، حکایت از خانه تکانی گسترده در استقلال میداد ، تا بیانی با وجود کاستیهای مالی ، دلخوش به بازیکنان بومی باشد . این تحولات در استقلال چیزی نبود که از هراس رقبا نسبت به نماینده خان ببین بکاهد .
 برتری در برابر شاهین بندرگز در اولین دیدار استقلال به حدی نعمت بیانی را مسرور داشت که وی رمز موفقیت تیمش را دوستی ، و نبود حاشیه عنوان کرد اما شکست سنگین در دیدار دوم در بازی جنجالی در برابر امید گلستان و درگیری های پایان آن ، نشان میداد این تیم چندان هم بی حاشیه نیست !
پس از شکست در بازی سوم در برابر کشاورز ، تنها عدم حضور نیروی انتظامی میتوانست سه امتیاز شیرین در برابر همت را به حساب شاگردان بیانی واریز کند . آنروزها به حدی لیگ به هم ریخته شده بود که حتی خان ببین در پایان نیمه نخست در برابر آق قلا به صدر جدول نیز رسیده بود اما نهایتا این پیروزی را نیز با تساوی معاوضه کردند . این پایان کسب امتیازهای خان ببین در این فصل بود و شکست چهار گله در برابر استقلال بندرگز و شکست خانگی در برابر پاس نشان میداد از تیم فصل گذشته تنها شبحی از استقلال وجود دارد ! استقلال نیم فصل نخست را با ۷ امتیاز و در وضعیتی بحرانی به پایان رساند .
اینجای کار بود که حاج مهدی بیانی وارد عمل شد و در گام نخست تلاش خود را برای جذب مربی خوشنام سالیان پیش خود یعنی علیرضا آلوستانی انجام داد . آلوستانی پس از توافقات به استقلال پیوست و چندین بازیکن را نیز به این تیم اضافه کرد ، اما یکباره در تصمیم خود تجدید نظر کرد و از این تیم جدا شد !
جدایی یکباره آلوستانی تنها دو روز مانده به آغاز نیم فصل دوم ، نیمکت خان ببین را خالی کرده بود و حاج مهدی بیانی برای رهایی تیمش از این بحران متوسل به مربی جوان فصل گذشته خود شد ، و نهایتا مربی روزهای خوش استقلال بار دیگر بر روی نیمکت این تیم تکیه زد .
حضور نیک نژاد در گام اول در برابر همت علی رغم ارائه بازی هجومی و زیبا نتیجه ای جز شکست ۱ بر ۰ در برابر تیم گنبدی در پی نداشت . نیک نژاد برای تحول در این تیم نیازمند زمان بود که شرایط جوی نامناسب و عدم برگزاری دیدار تیمش در برابر شاهین ،  فرصت  یک هفته ای را به وی داد تا برای کسب آمادگی و پیروزی ، تمرینات ویژه ای را انجام دهند .
نمایش استقلال نیک نژاد  در بندرگز و در برابر شاهین به اندازی ضعیف بود که همه معادلات وی را برای بقا در لیگ به هم بزند . شکستی که عامل اصلی آن تنبیه برخی بازیکنان توسط سرمربی جدید تیم به دلیل حاضر نبودن در تمرینات و خارج کردن نام آنان از لیست ۱۸ نفره بازی بود. پس از گذشت دو روز از این شکست ، نیک نژاد که از اوضاع حاکم بر تیم به شدت ناراحت بود ، خان ببین و استقلال را به خاطراتش پیوند داد و قطع همکاری خود را با این باشگاه رسما اعلام کرد .
اوضاع خان ببین به قدری اسف ناک بود که در هر گام ، بقای استقلال در مرداب ابهام فرو میرفت . بعد از نیک نژاد ، تنها گزینه استقلال ، مرد دلسوز این تیم یعنی نعمت بیانی بار دیگر هدایت کشتی درهم شکسته استقلال را به عهده گرفت .
شکست چهار گله در برابر تیم اوج گرفته امید گلستان ، شکست خانگی در برابر کشاورز علی آباد ، تنها امید خان ببین را به اما و اگرهای آق قلا کشاند ، اما …

کارشناسان و صاحب نظران فوتبال خان ببین دلایل سقوط استقلال را مسائل زیر عنوان کرده اند :
۱ – جدایی نا بهنگام سرپرست تیم در کوران مسابقات
۲ – عمل نکردن برخی بازیکنان قدیمی به تعهدات و تنها گذاشتن نعمت بیانی در کوران مسابقات
۳ – حضور نیک نژاد باعث اخراج برخی بازیکنان بی انضباط از تیم شد
۴ – آلوستانی بد زمانی تیم را رها کرد
۵ – بدلیل شرایط بد مالی بازیکنان مورد نیاز به این تیم اضافه نشده بودند

ضعفهای استقلال و فوتبال خان ببین در این فصل نشان از نیازمندی این شهر به ظهور بازیکنان جوان و با کیفیت و ایجاد ساختاری مناسب دارد.
 باید دید سیاست مدیران و مربیان فوتبال این شهر ، سرنوشت فوتبالیستهای جوان را به چه سمتی سوق خواهد داد .

1 دیدگاه

  1. تا بوده همین بوده اقا

    تو شهری که اعتماد به جوونای با استعداد صورت نمیگیره انتظاری بیشتر از این نیست

    فوتبال بچهای خانببین زیاد که طول بکشه تا دوره جوانانه

    بعدش دیگه کسی نیس که بهشون بها بده 

منصرف شدن از پاسخ