به مبارکی رئیسی از جنس ورزش و فوتبال سکاندار هیأت فوتبال استان شد. انتخاب نفرات جهت همکاری اولین چالش پیش روست. ملاک انتخاب نفرات چیست ؟ اعتماد و سپردن مسئولیت. همین ! به همین سادگی ! اعتماو و سپردن مسئولیت. اما طبیعی است در این رابطه علاوه بر امر فوق ، اصول طبقه بندی شده ای هم هست که اگر آنها را فراگیریم ، چراغ راهی می شود در آنچه باید انجام دهیم :

۱ – نخست از خود باید شروع کرد ، مدیر باید خودش باشد نه هنرپیشگی اختیار کند ( هنر پیشه کردن بسیار خوب است و به قول سعدی ، هنرمند هر جا نشیند قدر بیند و در صدر نشیند و بی هنر لقمه چیند و خواری بیند ) و مقصود از هنرپیشگی در اینجا آن است که بازیگر نباشد. بلکه صادق و صمیمی باشد ، باید به یاد داشته باشیم که دروغگو کم حافظه است و به هر حال دست او رو می شود.

۲ – باید به مرم ( اهل فوتبال ) علاقمند بود. به تجربه دریافته ام آنان که به فوتبال علاقه مند باشند کم هستند ، تظاهر به فوتبال دوستی بسیار است ولی علاقه به فوتبال و اهالی فوتبال در کمتر کسی دیده می شود. افراد بیشتر به خود علاقه دارند تا به فوتبال ، البته علاقه به خود لازم است زیرا اگر کسی به خود علاقه نداشته باشد بسیار زود خصایص اصلی خود را از دست می دهد. صد البته مقصودم خودپرستی و خودخواهی و منم نمیباشد.

۳ – باید از خاصه خرجی خودداری کرد. خاصه خرجی در بکارگیری نامربوط دوستان ، اطرافیان و آشنایان ، باید همه را به چشم واحد نگاه کند. اهل فوتبال همه دوست و فامیل هستند و هر که بهتر باشد را بکار مربوط بگمارد.

۴ – انسان بزرگ کسی است که همه بتوانند حرف دلشان را به او بزنند. آدم بزرگ ، دل بزرگ دارد و همه چیز را در آن حل می کند. همانند پیامبر ( ص ) ، انسان بزرگ از خودخواهی ، خود بزرگ بینی ، حریم کشیدن به دور خود و …. خودداری می کند ، صاف و راحت مثل دیگران است نه مثل فراعنه و بخت النصرها که با کمال تأسف هر کدام نمونه کوچکی از آنها هستیم ، باید نمونه کوچکی از ابراهیم و عیسی و محمد و علی باشیم.

۵ – مثل کبوتر ساده و مثل مار زیرک باشیم ، زیرکی نادرست نیست ، ناپاکی و هرزگی نادرست است ، زیرکی ، باهوشی است و تدبیر و به عبارت حافظ ( رند ) باشیم. حافظ می گوید رند کسی است که این دنیا سر او کلاه نگذارد و او را از خدا دور نکند. رند حافظ ، دنیا را به خدا نمیفروشد و به قول علی ( ع ) ( غری غیری ) دیگران را بفریب نه من را

۶ – ذات نایافته از هستی بخش                   کی تواند که شود هستی بخش

به ذات کار علاقه مند باشیم و هر لحظه یادگیری کنیم معمولا کسی که عنوان پیدا می کند با آن تکه کاغذ حکم می اندیشد که دانش ، تجربه ، تفکر ، دیانت و حتی تقوای او بالا رفته است و به خود اجازه می دهد به دیگران حسب نظر امر و نهی کند. باید بیشتر یاد گرفت و کمتر نظر داد. باید به نظرات نیروهای انسانی کارآمد جامعه فوتبال توجه کنیم. یاد بگیریم و وسایل یادگیری را برای نیروهای انسانی ۰ اعم از فوتبالیست ، مربی ، داور و … ) فراهم کنیم. علم را گواه دانش فرض کنیم و سطح دانش همگان را بالا بیاوریم. از آگاهی نیروهایمان نهراسیم و سرانجام به قول مولانا با محبت با نیروهایمان به خصوص نیروهای کارآمدمان تغامل داشته باشیم.

با تشکر

علیرضا آلوستانی مفرد

دی ماه ۱۳۹۲

 

منصرف شدن از پاسخ